Sıkça Sorulan Sorular

Sizlere, bizlere en çok sorulardan ve yanıtlarından oluşan bir liste derledik. 

ecording Nedir?


ecording; bireysel ve kurumsal çevre bilincini arttırmaya yönelik teknolojiler üreten ve teknoloji odaklı, çevreci tüketim modelleri geliştiren bir sosyal girişimdir.
ecording Neden Kuruldu ve Neyi Hedefliyor?


İklim değişikliğini ve gittikçe daha da hissettiğimiz etkilerini durdurmak için bir an önce harekete geçmemiz gerektiğinin farkındayız. Aynı farkındalıkla, bu global problemin çözümünün ancak her bir bireyin veya kurumun çevreye duyarlı adımların atılması ile mümkün olacağına inanıyoruz. Bu doğrultuda, kurumsal ve bireysel çevre teknolojileri geliştirerek, iklim değişikliği ile mücadele etme amacıyla kurulduk.
ecording Şirket Midir Yoksa Dernek Mi?


ecording bir sosyal girişimdir. Yani, toplumsal veya çevresel bir sorunu çözmeyi görev edinmiş, kâr etmeyi amaçlayan, elde ettiği kârı da dünyaya fayda üretmek için kullanan bir girişimdir. Ticari statüsü limited şirkettir.
ecording'in Faaliyet Alanları Nelerdir?


ecording hali hazırda, insansız hava araçları ve mobil yazılım teknolojileri üzerine çalışmalarını sürdürmektedir. Uzun vade ise, farklı sektörlerde de teknoloji ve doğa odaklı ürün ve hizmetler geliştirip, etki ve faaliyet alanını genişletmeyi hedeflemektedir.
ecoDrone Nedir?


ecoDrone; ecording tarafından geliştirilen ve ağaçlandırılması gereken ulaşılması zor alanlara havadan tohum topu atışları gerçekleştiren insansız hava araçlarıdır.
Tohum Topu Nedir?


Tohum topu, içerisinde kil, mineral, orman toprağı ve tohumdan oluşan toprak toplarıdır. Güney Afrika, Japonya, Tayland gibi ülkelerde ağaçlandırma çalışmalarında kullanılan geleneksel bir tohum koruma yöntemidir. Ülkemizde konu ile ilgili Ar-Ge çalışmalarını ecording başlatmış olup, bu çalışmalar, Orman Genel Müdürlüğü, İç Anadolu Tohum Enstitüsü ve Artvin Çoruh Üniversitesi iş birlikleri ile yürütülmektedir.
Neden Tohum Topu Atışı Gerçekleştiriliyor?


Tohumların tohum topu haline getirilmesiyle tohumlar; hayvanların besin olarak tüketmesi, aşırı soğuk, aşırı sıcak veya rüzgar gibi koşullardan korunarak, tohumların minimum maliyetle çimlenebilecekleri en verimli ortamın sağlanması hedeflenmiştir.
Tohum Toplarının Çimlenme Olasılığı Nedir?


Bir tohumun çimlenip, yetişkin bir ağaca dönüşmesinde birçok faktör bulunmaktadır. Doğada kendiliğinden yetişen çıplak bir tohumun çimlenme olasılığı ortalama %0,1'dir. Tohum topu için, Orman Genel Müdürlüğü, İç Anadolu Tohum Enstitüsü ve Artvin Çoruh Üniversitesi ile yürütülen Ar-Ge çalışmaları ile test edilen 4 farklı tohum türünde bahsedilen oran %9 - %62 aralığına çıkarılmıştır.
Ekimden Sonra Gözlemler Nasıl ve Kimler Tarafından Yapılır?


Orman Genel Müdürlüğü tarafından ağaçlandırma yapılması gereken sahaların verimlilik hedefleri mevcuttur. Bu gözlemler Orman Genel Müdürlüğü tarafından 6 aylık periyotlarda kontrol edilir. Gerek Orman Genel Müdürlüğü gerek ekibimiz tarafından gözlemler yapılır ve veriler güncellenir. İhtiyaç duyulması durumunda sahada tekrar ecoDrone ile tamamlama atışları gerçekleştirilir.
ecording Nasıl Gelir Elde Ediyor?


ecording, markalarla yaptığı iş birliklerinden ve kurumsal hizmet satışlarından gelir sağlamaktadır.
ecording Markalarla Nasıl Çalışıyor?


Perakende sektöründe satın alınan her ürünün, her hizmetin ve ödenen her faturanın doğada bir tohum topuna yani bir ağaca dönüşmesini sağlamaktayız. Örneğin, satın aldığınız bir üründe ecoDrone simgesi gördüğünüzde, o ürün satışı için ecoDrone ile bir tohum topu atışı gerçekleştirildiğini anlayabiliyorsunuz. Ayrıca ürünlerin üzerine yerleştirilen QR Kodu okutmanızla birlikte tohum topunun ne zaman, nerede, hangi türde atıldığı gibi detaylı bilgilere ulaşabiliyor ve alandan en güncel fotoğrafları görüntüleyebiliyorsunuz. Uzun vadede bireylerin ve markaların doğada yarattığı etkiyi görmelerini, farkında olmalarını sağlamak için çalışmaktayız.
Kısa ve Uzun Vadede Hedef Nedir?


Kısa vadeli hedefimiz işbirliklerimizi arttırarak yaptığımız çalışmaların her sektörden şirket ve kurum ile iş birliği yaparak Ar-Ge fonu yaratmak, elde edilen fon ile dünyanın ağaçlandırılmasına kurum, dernek veya vakıf bağımsız bir model geliştirmek olacaktır. 10 Yılda 1 Milyar tohum topu hedefimiz ile Türkiye’nin ve dünyanın karbon ayak izini azaltmayı, uzun vadede ise Türkiye’de ve dünyada çevre bilincinden ve çevre teknolojilerinden sorumlu sayılmayı hedeflemekteyiz.
#1takipçi1ağaç Projesi Nedir?


"1 Takipçi 1 Ağaç" ecording'in 2 yıldır süren kurumsal sosyal sorumluluk projesi ve sosyal medya üzerinden yürüttüğü ağaçlandırma seferberliğidir. Bu seferberlik kapsamında ecording'i sosyal medya hesaplarından takip eden her bir takipçi adına her ekim döneminde bir tohum topu atışı gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bu çalışmalar ecording şeffaflık ilkelerine bağlı kalınarak, düzenli olarak ecording sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanmaktadır. Ayrıca proje kapsamında bu zamana kadar 70.000'in üzerinde tohum topu atışı gerçekleştirilmiştir.
ecordingApp Nedir ve Ne Zaman Yayınlanacak?


ecordingApp; dünya yararına verilen görevleri kanıtladığınızda, kazandığınız ecoPuanlarla ödüller kazandığınız bir mobil uygulamadır. Bahsi geçen mobil uygulama 2020'nin ikinci çeyreğinde yayında olacaktır.
Tohum Topları Nasıl Üretiliyor?


İklim değişikliğinden en çok etkilenen insan gruplarından biri de taşrada yaşayan insanlardır. Geçim kaynakları, tarım ve hayvancılık olan söz konusu insan grubu, iklim değişikliğinden doğrudan etkilendiği için gelir eşitsizliği ile karşı karşıya kalmaktadır. Tohum toplarının üretimi için özel materyaller geliştirip, ekim sahalarımıza yakın bölgelerdeki köylerde yaşayan kadınlara, bu materyallerin eğitimini vermekteyiz. Ardından iklim değişikliğinden gelir eşitsizliği yaşayan ekip arkadaşlarımız yani kadınlarımız bu materyaller ile tohum topu üretmektedir. ecording olarak üretilen tohum toplarını satın aldıktan sonra, haritalandırma yaptığımız operasyon sahalarına atışlarını gerçekleştiriyoruz. Bu sayede iklim değişikliğinden en çok etkilenen kadınlarımızın gelir elde etmesini sağlarken, iklim değişikliği ile doğrudan ve topyekün mücadele ediyoruz.

  • Facebook - Beyaz Çember
  • Heyecan - Beyaz Çember
  • Instagram - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember
  • LinkedIn - Beyaz Çember

#dünyanınsanaihtiyacıvar

#berabermümkün

ecording to nature 2017 | All Rights Reserved